Canonical, firma stojąca za dystrybucją Linuksa Ubuntu, pracuje nad frameworkiem multi-touch o nazwie UTouch. Oprogramowanie licencjonowane będzie podwójnie: na GPLv3 i LGPLv3. Pierwsza implementacja ma być dostępna już w najbliższym wydaniu Ubuntu 10.10.

Na oficjalnym blogu Canonical we wpisie Multi-touch Support Lands in Maverick firma chwali się zbudowaniem całej infrastruktury umożliwiającej wdrożenie tej funkcji, od silniku rozpoznawania gestów przez API gestów, aż po łatki na jądro Linuksa (dodany przez Stéphane Chatty z ENAC), X.org (praca Petera Hutterera z Red Hata) i GNOME (Carlos Garnacho).

O uTouch pisze również na swoim blogu Mark Shuttleworth:

Zespół projektowy stworzył “język dotykowy”, jakiego nie widziałem nigdzie indziej. Zamiast pojedynczych magicznych gestów, umożliwiamy aby proste gesty łączone były w łańcuchy tworząc skomplikowane “zdania”.

Zastosowano więc tu uniksową zasadę klocków, z których deweloper połączyć może następnie w zaskakujące niekiedy rozwiązania.

System testowany był na sprzęcie znanym z dobrej obsługi Linuksa: tablecie Dell XT2, tabletach HP serii tx2 oraz laptopach Lenovo T410s. Firma pracuje też nad przykładowym wdrożeniem multi-touch w domyślnym czytniku dokumentów Ubuntu: Evince.

Techniczna dokumentacja dostępna jest w dokumencie Google oraz na liście mailingowej multi-touch-dev.

Źródło: Ubuntu będzie miało własny framework Multi-Touch (OSnews.pl)

Sprawdź Także Następujące Wpisy:

Najaktywniejsze Wpisy: